LIFE LEAPto11

Logo Leapto11Projekt LIFE LEAPto11 je zameraný na podporu členských štátov EÚ počas fázy transpozície a zavádzania nového článku 11 revidovanej smernice 2023/1791/EÚ o energetickej efektívnosti (EED), prostredníctvom koordinovanej spolupráce príslušných národných energetických agentúr.

 

 

Začiatok projektu: február 2024

Trvanie projektu: 36 mesiacov

Financovanie: 95 % LIFE, 5 % SIEA

Koordinátor: ENEA – Agenzia nazionale per le nuove tecnologiel’energia e lo sviluppo economico sostenibile (Taliansko)

Partneri:

ADENE – Agência Para A Energia (Portugalsko),

CRES – The Centre for Renewable Energy Sources and Saving (Grécko),

DENA – Deutsche Energie-Agentur  (Nemecko),

EIHP – Energetski institut Hrvoje Požar (Chorvátsko),

EWA – Energy and Water Agency (Malta),

LEA – Viešoji įstaiga Lietuvos energetikos agentūra (Litva),

RVO – Ministerie van Economische Zaken en Klimaat (Holandsko),

EAI – Sustainable Energy Authority of Ireland (Írsko),

SIEA – Slovenská inovačná a energetická agentúra (Slovenská republika),

REVOLVE – Revolve Planet (Belgicko)

 

Hlavným cieľom projektu Linking Energy Audit and EnMS Policies towards new EED article 11 (Prepojenie politík energetického auditu a EnMS s novým článkom 11 smernice o energetickej efektívnosti) je prispieť ku komplexnému zlepšeniu rámca kvality pre energetické audity a systémy energetického manažérstva (EnMS) prostredníctvom hodnotenia, aktualizácie a optimalizácie súčasných národných programov.

 

Čo zmení nový článok 11 revidovanej smernice 2023/1791/EÚ o energetickej efektívnosti:

Podľa znenia článku 8 pôvodnej smernice EED č. 27/2012/EÚ, z ktorého vychádzajú v súčasnosti platné povinnosti pre vykonávanie energetických auditov ustanovené v zákone č. 321/2014 Z. z. o energetickej efektívnosti, majú povinnosť zaviesť EnMS systém alebo podstúpiť každé 4 roky energetický audit veľké podniky (ich definícia je určovaná na základe ekonomických kritérií), a v prípade MSP smernica vyžaduje povinnosť absolvovať energetický audit len pre potreby poskytnutia dotácie.

Na základe nového článku 11 revidovanej smernice EED sú povinnosti podnikov vo vzťahu k energetickým auditom a systémom EnMS posudzované na základe spotreby energie podniku, nasledovne:

  • Na podniky so spotrebou energie ≥ 85 TJ za posledné 3 roky sa vzťahuje povinnosť zaviesť certifikovaný systém EnMS do 11.10.2027;
  • Na podniky so spotrebou energie ≥ 10 TJ za posledné 3 roky, ktoré nemajú zavedený systém EnMS sa vzťahuje povinnosť vykonať en. audit každé 4 roky, prvý audit do 11.10.2026.

Revidovaná smernica EED tiež zavádza viacero možností motivácie MSP k zavedeniu systémov EnMS, respektíve absolvovania energetického auditu.

Zámery projektu

V rámci projektu budú preskúmané aj ďalšie časti prepracovaného znenia EED zaoberajúce sa úsporami energie v podnikateľskom sektore na podporu synergií medzi energetickými auditmi, EnMS, povinnými schémami energetickej efektívnosti, alternatívnymi politickými opatreniami na podporu energetickej efektívnosti a informačnými programami. Tento cieľ sa dosiahne prostredníctvom nasledujúcich špecifických cieľov:

  • Zlepšenie kvality národných programov pre lepšiu správu údajov a tvorbu kľúčových ukazovateľov výkonnosti, vrátane benefitov pre verejný a súkromný sektor.
  • Podpora ministerstiev, podnikateľských subjektov (podnikateľské združenia a siete), audítorov a národných agentúr počas transpozície článku 11 prostredníctvom poradenstva v oblasti tvorby politiky založenej na kvalitných údajoch a poznatkoch, tak aby boli zainteresované strany pripravené, keď vstúpia do platnosti vnútroštátne právne predpisy.
  • Šírenie kultúry, používanie a prijímanie noriem a protokolov na zlepšenie implementácie opatrení energetickej efektívnosti odporúčaných v auditoch a EnMS.